Tiszadada roma lakosaiért

A Heuréka Regionális Egyesület a „Tiszadada roma lakosaiért” című projekt keretében a alábbi eszközöket szerezte be:

1 db notebook

1 db Windows 11 operációs rendszer

4 db asztal

16 db szék

A beszerzett eszközök hozzájárultak kapacitásunk fejlesztéséhez, ezáltal tevékenységeink hatékonyabbá váltak. Az eszközöket használva több programot, rendezvényt tudunk megvalósítani a helyi roma közösség számára.

A programot a Belügyminisztérium és a Roma Kapcsolatokért Felelős Kormánybiztos támogatta.

Értékkeresők

A Heuréka Regionális Egyesület 2022 09.13-22. között Tiszavasváriban, majd november 8-17 között pedig Nagyváradon valósította meg az Értékkeresők című dupla Erasmus+ projekt ifjúsági cseréit.

 A projekt alapvető témája elsősorban a roma kultúra és hagyományok, az ezzel kapcsolatos értékek feltárása, megőrzésének előmozdítása volt.

Célunk a többségi és kisebbségi társadalom között húzódó szakadék csökkentése, valamint a helyi értékek és hagyományok megismerése mellett olyan értékteremtő, figyelemfelhívó program szervezése volt, mely a fiatalok számára is fejlődési lehetőséget biztosít a társadalmi felelősségvállalás és szolidaritás terén, miközben közösségi aktivitásra sarkallja őket.

A cseréken 32 fő 16-24 éves fiatal vett részt (Magyarországról, Romániából, Csehországból és Észak-Macedóniából), többségük hátrányos helyzetű volt. A csereprogram során olyan tevékenységeket valósítottunk meg, melyek révén a fiatalok ismeretei bővültek a fiatalok számára innovatívnak számító módszerek révén. A csere során vita, kerekasztal beszélgetés, projektmunka, workshop, interaktív előadás, valamint projektmunka segítette az ismeretszerzést. A magyarországi csere alatt a résztvevők ellátogattak Tiszadobra, ahol egy napot töltöttek el a helyi roma közösséggel. Közösen főzték meg az ebédet, illetve lehetőségük nyílt beszélgetni a helyiekkel. A romániai csere fő feladata egy színdarab összeállítása volt, aminek a roma hagyományokról kellett szólnia. A fiatalok erre készültek fel a csere alatt, majd az utolsó napon helyi fiatalok számára elő is adták. Emellett ellátogatott hozzájuk egy roma színész, aki az életéről és a karrierjéről mesélt. A két ifjúsági csere alatt a résztvevő fiatalok megtalálták a roma kultúrában rejlő értékeket, így elfogadóbbakká váltak, előítéleteik csökkentek.

A programot az Európai Unió támogatta.

3P- Prevenció, Potenciál, Prioritás

A Heuréka Regionális Egyesület 2022 06.20-29. között Székelykeresztúron, majd 2022. 08.02-11. között Tiszaladányban valósította meg a 3P – Prevenció, Potenciál, Prioritás című duplaErasmus+ ifjúsági cserét. A projekt célja az volt, hogy olyan énvédő mechanizmusokkal vértezzük fel a résztvevő fiatalokat, melyek segítik őket a drogfogyasztással kapcsolatos veszélyhelyzetek elhárításában és kialakuljon bennük egy preventív szemlélet. A cserék fő vonulata egyfelől a drogokkal és a drogfüggőséggel kapcsolatos ismeretszerzés, másfelől pedig egy prevenciós módszer kidolgozása volt a fiatalokkal közösen. A cserék idején alkalmazott módszerek tekintetében a nem-formális pedagógiai módszerek kerültek előtérbe, melyben az aktivitás kiemelt jelentőségű volt.

A cserén 32 fő 16-24 éves fiatal vett részt (Magyarországról, Romániából, Csehországból és Észak-Macedóniából), többségük hátrányos helyzetű volt. A csereprogram során olyan tevékenységeket valósítottunk meg, melyek révén a fiatalok ismeretei bővültek a fiatalok számára innovatívnak számító módszerek révén. A csere során vita, kerekasztal  eszélgetés, projektmunka, workshop, interaktív előadás, valamint projektmunka segítette az ismeretszerzést.

Az ifjúsági cserék eredménye, hogy a résztvevő fiatalok megértették, hogy melyek azok az okok, melyek oda vezetnek, hogy valaki függővé váljon. Továbbá megtanulták, hogy mit tehetnek ők, ha a környezetünkben másoknak szüksége van segítségre. A projekt legfontosabb eredménye, hogy szemléletváltozás ment végbe a résztvevők körében, így a projekt hozzájárult a fiatalok drogfogyasztásának mérsékléséhez.

A programot az Európai Unió támogatta.

 

Interface

Interface

A Heuréka Regionális Egyesület 2022 05.03-12. között Tiszaladányban valósította meg az Interface című Erasmus+ ifjúsági cserét. A projekt témája az online világ, a közösségi oldalak és annak hatásai, valamint az online tér veszélyei, kockázatai voltak. A fiatalok ismereteket szereztek az online világ veszélyeiről, kockázatairól A csere folyamán a fiatalok nemformális pedagógiai módszerekkel történő fejlesztése zajlott. A Tiszaladányban töltött 10 nap alatt a résztvevők egy figyelemfelkeltő kisfilmet is készítettek.
A cserén 32 fő 16-24 éves fiatal vett részt (Magyarországról, Romániából, Csehországból és Lengyelországból), többségük hátrányos helyzetű volt. A csereprogram során olyan tevékenységeket valósítottunk meg, melyek révén a fiatalok ismeretei bővültek a fiatalok számára innovatívnak számító módszerek révén. A csere során vita, kerekasztal beszélgetés, projektmunka, workshop, interaktív előadás, valamint projektmunka segítette az ismeretszerzést.
Az ifjúsági csere során a résztvevők szemlélete megváltozott, tudásuk fejlődött, gyarapodott a témával kapcsolatosan. A fiatalok mindemellett megismerkedtek a helyi közösséggel, új kapcsolatok alakultak ki köztük, interkulturális ismeretekkel gazdagodtak. Nyitottabbá váltak a társas érintkezésre.

A programot az Európai Unió támogatta.

 

Hatékonyság, működés a tiszadobi ifjúságért

A projekt az egyesület egy éves működésének biztosítására irányul, mellyel célunk, hogy szolgáltatásainkat még hatékonyabbá tegyük a tiszavasvári járásban élő hátrányos helyzetű ifjúság életminőségének javítása, integrációja érdekében. Évente közel 50 fiatallal foglalkozunk, így ezt a számot a támogatási időszakban is hozni kívánjuk. A támogatás hozzájárul foglalkoztatási kapacitásunk bővüléséhez is, 1 fő részmunkaidős alkalmazottal. A megvalósítás helyszíne Tiszadob, ahol Közösségi Házat működtetünk. Ahhoz, hogy programjaink még hatékonyabbak legyenek, szükséges jelen támogatás.

 

Támogatási összeg: 1.300.000.-Ft

Program időtartama: 2021.04.01-2022.03.31.

Hatékonyan a közösségért

FCA-KP-1-2020/3-000048
Magyar Falu Program Falusi Civil Alap (2020)

Szervezetünk 2.000.000.-Ft támogatást nyert el a Magyar Falu Program Falusi Civil Alap program keretében. A támogatás célja az egyesület hatékonyságának növelése a működésünket, tevékenységünket szolgáló eszközök beszerzése révén.
A támogatás segítségével a Tiszadobon működő Közösségi Házunk eszközparkjának bővítését, ügyfélbarátabbá tételét célozzuk. Ennek érdekében különböző irodatechnikai berendezéseket, valamint irodabútorokat szerzünk be, melyek hosszú távon is az egyesület hatékony munkáját segítik.

Megvalósítási időszak: 2020.01.01-2021.12.31.
Támogatási összeg: bruttó 2.000.000.-Ft
Támogatás mértéke: 100%

A projekt a Magyar Falu Program Falusi Civil Alap keretében „civil közösségi tevékenységek és feltételeinek támogatása” (2020.) program támogatásával valósult meg.

Társadalmi 1×1

Projektünk „Az Erasmus+”program, Ifjúsági Csereprogram keretében, 2021 08.10-19. között valósult meg Nagybégányban.
A projekt célja az volt, hogy a fiatalokat társadalmi párbeszédre, társadalmi aktivitásra ösztönözzük. A cserén 32 fő 16-24 éves fiatal vett részt (Magyarországról, Romániából, Észak-Macedóniából és Ukrajnából), többségük hátrányos helyzetű. A csereprogram során olyan tevékenységeket valósítottunk meg, melyek révén a fiatalok ismeretei bővültek a fiatalok számára innovatívnak számító módszerek révén. A csere során vita, kerekasztal beszélgetés, projektmunka, workshop, interaktív előadás, valamint projektmunka segítette az ismeretszerzést.
A fiatalok a csere idején létrehozott „alkotások” révén olyan ismeretekkel gazdagodtak, melyet egyébként az iskolapadban nem tanítanak meg számukra. Tapasztalatot gyűjthettek, cserélhettek nemzetközi szinten, mely a nyitottságukat, a más kultúrák iránti elfogadást segíti. Toleranciájuk nagymértékben nőtt, empatikusabbak lettek a társadalmi problémák irányába. A csere a kreativitást és a problémamegoldó képességet jelentősen fejlesztette.
A fiatalokat mindvégig aktivitásra, cselekvésre ösztönöztük.
A más nemzetek kultúrájának megismerése céljából nemzeti esteket tartottunk. Minden napot értékeléssel zártunk.
A résztvevő fiatalok megismerkedtek a helyi közösséggel, új kapcsolatok alakultak ki köztük, interkulturális ismeretekkel gazdagodtak.

A programot az Európai Unió támogatta.

Ifjúsági tábor Tiszaladányban

2019. augusztus 12-16 között 20 fő, 10-18 éves, hátrányos helyzetű fiatal és kísérőik vettek részt Tiszaladányban a Heuréka Regionális Egyesület által szervezett ifjúsági táborban. A tábor a társadalmi felelősségvállalásról és a demokráciáról szólt. Olyan programelemet valósítottunk meg, mely a kreativitás, az együttgondolkodás, a közösségben való viselkedés fejlesztésére irányult a kultúra módszereivel. Előtérbe kerültek a játékos foglalkozások, az együttműködés fejlesztése, a konfliktuskezelés és a problémamegoldás. Továbbá hangsúlyt fektettünk az interaktív, kreativitást igénylő feladatokra is. Az alkalmazott módszerek a következők voltak: projektmunka, művészetpedagógiai, drámapedagógiai elemek. A tábor eredményeképpen a gyerekek megtalálták kulturális önazonosságukat, látókörük szélesedett, kompetenciáik javultak, állampolgári és emberi jogi ismereteket szereztek.
 
A tábor a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával valósult meg.

DSCN3331

Image 1 of 13

Sérültek világa

Projektünk „Az Erasmus+”program, Ifjúsági Csereprogram keretében, 2019 10.15. és 2019.10.24. között valósult meg Nagybégányban.

A projekt célja a fiatalok érzékenyítése volt a sérült emberek világába történő bevezetéssel. Az érzékenyítés gyakorlati ismeretek révén, a sérült emberek életébe, szerepébe történő beilleszkedésével történt. Szerep- és szituációs gyakorlatok sokszínűsége, tudásbővítés, kompetenciafejlesztés zajlott.
A cserén 32 fő 16-24 éves fiatal vett részt (Magyarországról, Romániából, Macedóniából és Ukrajnából), többségük hátrányos helyzetűek.
A csereprogram során olyan tevékenységeket valósítottunk meg, melyek révén a fiatalok ismeretei bővültek a fiatalok számára innovatívnak számító módszerek révén. Célunk a megtapasztalás útján történő ismeretszerzés volt, melyet gyakorlati munka, szerep- és szituációs gyakorlatok alkalmazása során értünk el, de helyet kapott a drámapedagógia és a művészetpedagógia alkalmazása is. A fiatalok a csere folyamán megismerkedtek a sérült emberek világával, melyhez kapcsolódóan egy színdarabot is alkottak, valamint plakátokat készítettek. Ezeket az utolsó napon bemutatták a helyi közösségnek. A fiatalokat mindvégig aktivitásra, cselekvésre ösztönöztük. A más nemzetek kultúrájának megismerése céljából nemzeti esteket tartottunk. Minden napot értékeléssel zártunk.
A 10 napos csere alatt ellátogattak Beregszászba a Mozgássérültek Klubjába, ahol egy előadást hallhattak az ukrajnai mozgássérültek helyzetéről. Kipróbálhatták a kerekesszéket.

Meghívott vendégünk volt egy vak férfi, aki elmondta a tapasztalatait, és hogy milyen az élet vakként Ukrajnában. Egy gyakorlat segítségével a fiatalok is átélhették, hogy milyen is vaknak lenni, és másik ember segítségére szorulva lenni.

A projektet az Európai Unió támogatta.

Let’s work

Projektünk „Az Erasmus+”program, Ifjúsági Csereprogram keretében, 2018 05.08. és 2015.05.17. között valósult meg Nagybégányban.

Projektünk célja az volt, hogy meghatározzuk, mit tehetünk a fiatalok fő problémája, a unkanélküliség és a szegénység ellen. Továbbá meg akartuk vizsgálni a projektben résztvevő négy ország fiataljainak problémáit, közös pontokat találni és ezáltal közös megoldásokat kidolgozni és tanulni egymástól. A cserén 32 fő 18-30 éves fiatal vett részt (Magyarországról, Lengyelországból, Csehországból és Ukrajnából), többségük hátrányos helyzetűek.

 Az ifjúsági csere során olyan tevékenységeket valósítottunk meg, melyek segítenek a fiataloknak a munkanélküliséggel és munkavállalással kapcsolatos szituációk megoldásában. A projekt során a bevont fiatalok megosztották tapasztalataikat és ismereteiket az ifjúsági munkanélküliséggel kapcsolatban saját hazájukra vonatkozóan. A résztvevők emellett reflektáltak arra, mit tehetnek annak leküzdésére és milyen lehetőségeik vannak a fiataloknak ebben a helyzetben. A megvalósított tevékenységeket segítettek az okok meghatározásában, a helyzet és a problémák megoldásában. Az ifjúsági csere során a résztvevők ezen felül bemutatták saját kultúrájukat, hagyományaikat. Egyik célunk az egyéni és közösségi kompetenciák fejlesztése volt.

A résztvevők tanulhattak egymástól és közös véleményt alakíthattak ki. A csere során szerzett tapasztalatok csökkentik az előítéleteket és fokozzák a toleranciát. E projektnek köszönhetően a fiatalok megoldást kezdtek keresni a problémáikra, melyhez az iránymutatást egymástól és szakértőktől kapták meg. A 10 napos csere alatt ellátogattak Beregszászba a Munkaügyi Központba, ahol egy előadást hallhattak az ukrajnai munkanélküliség helyzetéről. Valamint Nagybégányban az önkormányzatnál egy konferencián vettek részt, ami a vidéki lehetőségekről, az ifjúsági munkanélküliségről, illetve munkalehetőségekről és a munkavállaláshoz szükséges kompetenciákról szólt.

A projektet az Európai Unió támogatta.

DSCN8899

Image 1 of 35